Everest

29.1.16

Venku je škaredě a celý minulý víken a vlastně i týden pršelo. Vojta už dávněji chtěl jít do kina na Everest (hory? hrory! chápete, ne?:D), a tak kdy jindy vyrazit do kina, než když je venku hnusně? Tak jsme se s dalšími X lidmi, kteří měli stejný nápad, zabořili do sedaček Ostravského Cinestaru (společně se šunkovo-sýrovým popcornem, který samozřejmě nesměl chybět) a vychutnali si tento mrazivý zážitek...


Jako první je třeba podotknout, že film byl natočen podle skutečné události, která se stala v roce 1996. V té době již fungovaly společnosti, které vozily turisty do Nepálu s cílem dobít nejvyšší horu světa - Mt. Everest. Takové dvě společnosti, pod vedením Roba Halla a Scotta Fishera, se potkaly i v dubnu 1996 v základním táboře při výstupu na Mt. Everest. Kvůli množství turistu z jiných zemí se nakonec rozhodli spolupracovat. 10. května - v den výstupu - jim počasí přeje a vetšina jejich klientů na se vrcholek Everestu skutečně dostane. Ale kvůli některým pomalejším se celá expedice zpozdí. Díky tomuto zpoždění je při sestupu (11.května v noci) zastihne ošklivá bouře a pod vrcholkem Everestu zůstaně několik klientů i s vůdci uvězněných. Díky zpoždění jim už dochází kyslík a tím se ještě snižují jejich šance na návrat. Jsou jim na pomoc vyslány záchrané týmy, ale kvůli špatnému počasí jim nemohou dostatečně a včas pomoci. I přes to se pár klientům poraří najít záchranáře a vrátit se do tábora. Jedna bouřka vystřídá druhou a ta zamezí přístup záchranářům do vyšších míst a znemožní tak zácharnu zbytku uvězněných lidí. A ti pak bohužel zaplatí svým životem. Film je protkán řadou osobních příběhu, které ho dělají ještě dojemnějším.


Mi osobně se tenhle film líbil, i když byl takový smutný, ale nepředstavujte si to zase, že by jste brečeli od začátku do konce, to ne. Musí to být asi super pocit, stát na nejvyšším místě na světě a mít všechno pod sebou, ale rozhodně se tam škrábat nechystám. Vyšla bych maximálně do záklaního tábora, kde ještě není sníh a je od tamtud krásný výhled na Everest (a věřte, že takové zájezdy se pořádají). Hodnotím to jako další skvělý film natočený podle skutečné události.

(Ten herec mi pusou a fousy hrozně připomíná lva Alexe z Madagaskaru, nepřijde vám?:D)

You Might Also Like

0 komentářů

Děkuji, že jste si našli čas a okomentovali tento příspěvek:)