Normandie | Americký hřbitov, přístav a Omaha beach


Poslední částí našeho výletu do Francie, o které bych vám chtěla napsat, je trochu tématická. Týká se totiž druhé světové války a vylodění v Normandii. V podstatě jsem kvůli tomu do Francie jela, jelikož to byl dárek pro Vojtu, kterého historie a období druhé světové války baví a zajímá se o něj a na Omahu se chtěl vždy podívat. To že tam byla Paříž, Le Mont-Saint Michel a další města byl v podstatě jen bonus.

---
Ráno jsme vyrazili do Arromanches, což před druhou světovou válkou byla jen malá vesnička na pobřeží. Ale za účelem příprav vylodění v Normandii tam během několika dní vyrostl umělý přístav, který zásoboval spojenecká vojska a umožnil realizovat vylodění. Dnes tam po něm zbylo několik betonových pontonů, po kterých se převáželo vše, co lodě přivezly, a daleko v moři pak pár betonů, které chránili přístav před vlnobitím.

Na břehu moře je i malé muzeum, které vylodění připomíná. To jsme si celkem rychle prošli a dokonce nám pustili film o stavbě a fungování tohoto přístavu v češtině, jelikož se na vylodění v Normandii podílely i české jednotky.

Pak už jsme se vydali podívat se na pláž, kde byl zrovna odliv, takže jsme mohli jít až úplně na dosah k některým pontonům, které jsou jinak pod vodou. Na pláži jsme našli i pár mušliček, které jsme si vzali domů jako low-cost suvenýr a nyní mi zdobí doma parapet.

Naše další zastávky byla u jedněch z mnoha německých opevnění nad pěti plážemi, kde vylodění v Normandii probíhalo. Byly to takové bunkry, ze kterých němečtí dělostřelci, odstřelovali lodě na moři, jelikož samotné pláže odtud ještě nebyly vidět.A po prohlídce německých baterií už jsme se vydali směrem na Americký hřbitov u městečka Colleville, který se nachází přímo nad pláží Omaha. Je na něm pohřbeno přes 9000 křížů (nebo Davidových hvězd) označujících hroby amerických vojáků, kteří padli při vylodění na Omaze (na dalších 4 plážích se vyloďovali například Kanaďané, Britové, ale třeba i Češi).

Každý kříž označuje jedno nalezené tělo, ale pak je zde také památník, který nese další sáhodlouhý seznam těch, jejichž tělo se nikdy nenašlo a skončilo například na dně moře. Byl to opravdu zvláštní pocit se tam procházet.

No a po prošmejdění hřbitova jsme se vydali dolů cestičkou na samotnou pláž. Dnes by jste si řekli, že to je obyčejná pláž, jako každá jiná, ale když vám chvilku před její návštěvou pustí v autobuse dokument, který ukazuje co se tam událo, už vám tak obyčejná nepřijde.
A to byla naše letošní Francie ♡

Klára Greiplová

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

6 komentářů:

 1. Ten hřbitov jsem kdysi viděla v nějakém filmu a hrozně se mi líbil, ráda bych se tam někdy podívala :)

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
 2. Bude to znít divně ale líbí se mi tenhle styl hřbitovů. Ale tahle část výletu by asi nebyla nic pro mě, zrovna tahle historie mě moc nebaví. A když mi dojde, co všechno se tam stalo a kolik lidí tam umřelo, v podstatě kvůli ničemu, bylo by mi z toho akorát smutno. Ale ty pláže jsou krásné, i když na ty je skoro až smutný pohled :)
  http://michelle-and-her-world.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkné, ten hřbitov má svoje kouzlo, je takový jednoduchý a jak to říct, elegantní možná? Určitě bych se zajela podívat :)

  Lady Lenna

  OdpovědětVymazat
 4. Nechci aby to vyznělo blbě, ale určitě to muselo mít své kouzlo a tu atmosféru války. Docela by se mi také líbilo.:)

  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat
 5. wau, ta to musel byť veľmi silný zážitok. i keď to nie je jeden z tých,po ktorom sa človek usmieva.

  OdpovědětVymazat

Děkuji, že jste si našli čas a a zanechali mi zde vzkaz :)