Lefkáda part 2. - cesta

26.1.16

Tak a je to tady. Druhá část "Lefkáda série" je připravena k přečtení, stačí kliknout na celý článek a dozvíte se více o dlouhé cestě a o tom jak to u nás vlastně s tím cestováním funguje. Není to tak hrozné, jak si představujete, takže s chutí do toho a půl je hotovo. Pokud budete mít dotaz na něco co jsem nezmínila nebo naopak řekla, ale potřebuje to vysvětlení, můžete se na mě obrátit v komentářích. Ráda odpovím:)

IMG_8470
Komunikační zrcátko (omluvám se, za kvalitu fotky level 0, ale to auto fakt hopsá:D)

Něco málo informací
Takže, pro zhnusení vás hned ze startu (snad ne:D), když naťukáme doma na navigaci cíl cesty, tak se nám po výpočtu souřadnic zobrazí, že do cíle zbývá něco okolo 1980 km (zaokrouhleme to na 2000 ať je to takové hezčí to číslo). Tato vzdálenost nám zabere cca 24 hodin čisté jízdy, tudíž s přestávkami je to něco okolo 28 hodin. Takový trochu "road trip". Jezdíme přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii.

IMG_1455
Zatím zataženo, ale to se vyčasí...:)

S tebou nebo bez tebe
Když rodiče jeli na Lefkádu poprvé, jeli dvě auta- naše a od dědy s babičkou. Když nás tam brali rok na to, jeli jsme sami. Podle mě je, ale fajn mít i druhé auto s sebou čistě z technických důvodů. když se něco se pokazí na jednom, tak pořád máte to druhé. No a proto jsme ty dva poslední roky jezdili už ve dvou autech- my a jedni naši kamarádi. A taťka zblbnul ještě mamčiného bratra s rodinou, takže ti sice nejeli s náma celou cestu, ale aspoň se tam za námi na týden stavili. Rekord byl z letoška a to 5 Ostravských aut na Lefkádě najednou.

h
Naše vozová základna + jedno plavidlo

Hranice
Aneb noční můra všech. Jelikož Makedonie ani Srbsko nejsou v EU, musíte na hranicích čekat, ukázat pasy, popřípadě otevřít kufr (to ale chtějí jen Maďaři většinou). Takže prvním úkolem než vyjedete, je naplánovat odjez tak, aby jste na těch "nejplnějších" hranicích byli v dobu, kdy je tam nejmenší provoz. Většinou přes tyto země (Srbsko+Makedonie) jedeme tedy v noci nebo popřípadě brzy ráno. Nemám to ráda, to čekání a posouvání se ve frontě. Navíc se zaručeně vždy postavíme do té nejpomalejší. Nejdéle jsme čekali 2 hodiny na Makedonsko-Řeckých hranicích, aby se jen podívali na naše auto a řekli "Češi? Tak jeďte...". Opravdu epické.

IMG_3740
Pohled na Lefkádu z pevniny

Tam a zase zpátky
První povinná zastávka přichází v Brně na Rohlence-> McDonald. To je protě povinnost. Pak jsou zastávky podle potřeby a další velká zastávka je až v Maďarsku, kde jsme obvykle kolem osmé večer a vždy na té pumpě, večeříme řízky s chlebem (klasika). A pak už je to jen kousek a jsme v Srbsku. Tam jedeme v noci a další velká zastávka je na konci Srbska v motelu Predejane. Ten motel nikdy nespí, pořád je tam plno lidí. Při naší poslední cestě do Řecka, jsme tam dokonce spali, což taky bylo celkem fajn. Ale jinak jsme tam kolem jedné v noci a pouze projíždíme. Ve zbytku noci dojedeme do Makedonie, kterou do rána předejeme a nad ránem vjíždíme do Řecka. na Lefkádě jsme pak kolem třetí až čtvrté odpoledne tamního času (je tam o hodinu více). Na cestě tam je nejhorší posledních 500 km. To mám opravdu vždy krizi protože už si fakt neumím nijak sednou a už mám i plné zuby mých sester na vedlejších sedadlech (sedím uprostřed, takže mám z každé strany jednu).
Cesta zpátky je po stejné trase, ale s tím rozdílem, že cestu zpět většinou skoro celou prospím. Jsem vzhůru tak na Řecko-Makedonské hranice a pak už to prostě zalomím a spím přerušovaně až na konec Slovenska. Alespoň mi to tak rychleji uteče.

IMG_8473
Můj výhled

This is how we do
Jak jste jistě pochopili, cesta je dlouhá. Už od naší první cesty do Řecka máme takové dvě malé přenosné DVD televize, které se připnou na opěrky předních sedadel tak se někdy i koukáme na filmy. Jinak většinu času se koukám z okna a pozoruji krajinu se sluchátkama na uších. A krajina se s každým kilometrem mění. Nejúžasnější jsou hory v Makedonii a v Řecku. Nejsou takové jaké máme my nebo slováci nebo kdokoli jiný. Jsou prostě jinačí. Navíc se přes ně jede asi 50ti tunely což je taky zážitek. Z jednoho rovnou do druhého. Obecně mi ta cesta nevadí, asi kdybych řídila, měla bych jiný názor, ale pouze jako cestovatel nemám nic proti dlouhým jízdám autem. I když trvají třeba 28 hodin;)

Cestou, necestou...

IMG_4420
Práce na silnici + horstvo severu Řecka

IMG_4403
Jeden z mnoha tunelů

Většina fotek v tomto článku není mojich, jelikož po cestě skoro vůbec nefotím, takže jsem si je vypůjčila od mamky nebo sestry, které fotí po cestě podstatně více.

You Might Also Like

0 komentářů

Děkuji, že jste si našli čas a okomentovali tento příspěvek:)