Lefkáda part 5. - hory

27.1.16

Tak, úspěšně jsme se přehoupli do druhé poloviny Lefkáda série a týden se s týdnem sešel a už je tu zase úterý a nový článek. Tentokrát se bude týkat hor na Lefkádě a jako bonus tu bude odstaveček o majáku, který se rozhodně nesmí opomenout. Slibuji, že tentokrát už všechny fotky budou moje(tedy kromě mapky). Tak doufám, že se těšíte a hurá na to:)

a
Nejsem si jistá, ale asi je to nejvyšší hora Lefkády z východní strany:D
Pár nudných dat
Takže hory, no hory, jak se to vezme, ale jo, dalo by se to tak nazvat. Lefkáda je prostě ostrov, který má uprostřed a na západě kopce (hory). Jsou povětšinou travnaté se spoustou šutrů, ale nepředstavujte si to jako nějaké skály, to zase ne. Nejvyšším bodem je hora jménem Stavrota, která měří 1158 metrů nad mořem a leží téměř uprostřed ostrova. Vždy jí poznáte, protože ať jedete na západním pobřeží kamkoli, vždy ji máte vedle sebe. A mám ji fakt ráda. Připadá mi taková majestátní. Nikdy jsem na ní sice nebyla, ale určitě by mě zajímalo jak se tam dostat. Pro představu povrchu Lefkády přikládám mapku (té lodě v rohu si nevšímejte, jde nám o povrch:D)


Jen tak na vysvětlenou
Asi si říkáte, proč píšu o horách, když k moři se přece jezdí za mořem a né za horama. Jde o to, že v Řecku jsme vždycky dva týdny. A jeden den prostě potřebujeme od moře už pauzu. Takže někdy v půlce pobytu prostě jeden den nejdeme na žádnou pláž a jedeme do hor, kde je pár míst, které prostě při návštěvě Lefkády nemůžete vynechat! Tedy alespoň Češi je nemohou vynechat, jelikož je už skoro 99% šance, že aspoň na jednom z míst, která popíšu níže, potkáte nějaké Čechy a to včetně majáku. Teda alespoň my jsme je tam vždy potkali. Ale teď už to vezmeme pěkně jedno po druhém tak jak jsme to jeli tento rok.

aa
Zatoulaná koza u majáku

Kaplička s kozama:D
Letos jsme na hory jeli z jihu směrem od Vassilik. Jedete dědinama, klikatou cestou, kde je těžké se vejít jedním autem, natož aby se tam vyhla auta dvě. Chvilkama ztratíte i pojem, která cesta je vlastně hlavní a v jednu chvílí to i vypadá, že jedete někomu na zahradu, ale nenechte se zmást, stále jste na hlavní. No a pak dědiny končí a pak vy jedete nekonečnou sérií stoupacích serpentýn. To jsou chvíle, kdy mi žaludek obvykle říká, že to není dobrý nápad, ale s otevřeným oknem a větrem ve vlasech nebo zaplou klimou se to dá přežít celkem v klidu. No a pak už máte před sebou takovou malinkou kapičku, kde kdysi vlála řecká vlajka, ale tu už někdo za ty 4 roky stihl zničit. No a asi 50 metrů od ní se pase jen tak volně stádo koz. Je jich tam fakticky hodně a všechny mají na krku jiné zvonky tak to tam celé zvoní, když se ty kozy pohybují. Vždycky jsme jim tam načepovali vodu, vyfotili si je a pokračovali déle do výšin.

lefk12
Kozy odpočívající ve stínu stromu

IMG_0223
Já a výhled od kapičky u koz (fotila ségra) P.S. ta cesta co jde vidět, po ní se přijíždí do hor...

j bj
Zvonička při pohledu od koz (omluvám se za kvalitu fotky)

IMG_0230
Kozy (bohužel bez zvonečku)

Amerika je vážně všude
Stoupáte dalšíma serpentýnama, ale už to není tak hrozné. Nahoře v horách projíždíte kolem malinkých políček a chatrčí, ve kterých nikdo nebydlí, i když o ty políčka se furt někdo stará (asi duchové?:D). Naše další zastávka je starý americký radar. Radary tu jsou tedy vlastně dva. Starý a nový. Starý už byl asi moc starý tak ho prostě zavřeli a postavili na dohled nový, modernější, lepší, větší a ten starý tam prostě je a chátrá a může tam v podstatě kdokoli vejít. Rok od roku, co tam jezdíme, je tam toho míň a míň k vidění, jelikož Řekové kovové části rozebírají a odnášejí si je a tak podobně. Ale je to rozhodně zajímavé, si ten radar projít a prohlédnout. Vždy mám ale nadělané v gatích jestli na mě od někud nevyskočí nějaký had nebo netopýr:D

lefk11
Ubikace vojáků v pozadí se starým radarem

lefk6
Vstupní brána

lefk3
Uši a oči radaru

lefk1
Vnitřek jedné z budov komplexu (někdo má asi novou střechu z radaru:D)

lefk5
Jedna z garáži v ubikacích pro vojáky pod radarem

Nic řečtějšího nenajdete aneb Profitis Ilias
Naše cesta pak pokračuje dál od radaru kousek po cestě směrem k novému radaru, ale těsně předním se zahne prudce doprava a pak se stoupá okolo takových pískových dolů až se dorazí před Profitis Ilias. Profitis Ilias je něco, co přesně vyjadřuje mou představu, když se řekne ŘECKO. Určitě to taky znáte, vybavíte si bílé stavby s modrými okenicemi, dveřmi a modrou střechou. A tohle navíc není prostě JEN stavba. Je to prostě bílo-modrá kapička v horách. Je z ní vidět východní pobřeží a starý i nový americký radar. Vždycky odsud máme spoustu fotek. Dokonce je tam i keška, ale i když jsem hledala, jak jsem hledala, tak jsem ji ani po hodině neuměla najít. No jo ono je to těžké, když nemáte GPS a nápověda je pod kamenem a kolem je tak milion šutrů. No a pak už jen projedeme kolem nového radaru (perlička, nikdy jsem tam neviděla žádného člověka, NIKDY) a vyjedeme na severu ostrova (letos jsme den v horách zakončili v Lídlu v Lefkádě).

DSC07525
Sestry u Profitis Ilias

lefk13
Zvonička s výhledem

ggg
Vnitřek a moje sestra

Majáček
Maják (Akratas), který se nachází na tom nejjižnějším cípu Lefkády (mys Doukato- aneb ať žije Wikipedie a mé závorky:D), má docela zajímavou historii. Vypráví se, že zde ukončila svůj život nešťastně zamilovaná básnířka Sapfó tím, že skočila z útesu. A že těch je tam opravdu hodně. Zaparkujete kousek pod majákem a pak jdete ten kousek k majáku, kde pak máte úžasný výhled na útesy a západní pobřeží. Jezdíme se tam podívat pokaždé (někdy i vícekrát) a většinou to spojíme s koupáním na některé z jižních pláží.

lefk7
Pohled na nejjižnější cíp ostrova

lefk8
Už se blížíme...

IMG_8879
Závěrečné stoupání+pohled na maják

lefk9
Pohled na západní útesy od majáku (při západu slunce jsme tam viděli i delfíny)

IMG_9594
Skály a maják při zapadajícím slunci

Tak a tímto obrázkem se s vámi prozatím loučím a u Lefkády se uvidíme zase příští týden v úterý a už to bohužel bude předposlední článek této série, ale zase je zcela jisté, že se máte na co těšit. Tak se mějte:)

You Might Also Like

0 komentářů

Děkuji, že jste si našli čas a okomentovali tento příspěvek:)